Campana.cz l Amerika l Tahiti l Antily l Austrálie & Nový Zéland l Indický oceán l Mexiko l Jordánsko l Venezuela l Kostarika l Lyže l Suntrek l Zájezdy z Německa l Luxusní hotely

 

 

 

základní informace | ubytování | výlety | transfery | pronájem aut | cesty autokarem | programy | kontakt

 

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE O AUSTRÁLII

 

NÁŠ TIP:

Austrálie (3*): 59.990 Kč (BS)
Nový Zéland (3*): 63.990 Kč (BS)

V ceně:
letenky včetně tax a poplatků, 14 nocí v hotelech a motelech, pronájem auta, komplexní pojištění.

Kombinace:
Austrálie + Nový Zéland (3*): 75.990 Kč (BS)
V ceně:
letenky včetně tax a poplatků, 21 nocí (libovolné rozdělení mezi obě země) v hotelech a motelech, pronájem auta, komplexní pojištění.


BS = bez stravování
Ceny platí po celou sezónu

tento web provozuje

HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 
Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252

www.campana.cz

 

 

Austrálie

Jen málo zemí na světě nabízí tolik rozmanitosti a pestrosti jako Austrálie. Co všechno lze vidět nebo dělat při cestování tímto ostrovním kontinentem, to je skutečně otázkou, protože výběr je nekonečný. Města jsou zde malá i velká, některá z nich skutečně nádherná. Pokud však turisté chtějí poznat pravý charakter této země, nenajdou ho ve městech. Nekonečná modrá obloha, rudé skály, opuštěné pláže, to je jen málo z toho co je čeká, když se rozhodnou prozkoumat panenskou přírodu. Australské restaurace nabízejí nepřeberná množství kuchyní s těmi nejrůznějšími přísadami, na které si lze vzpomenout, a není náhodou že si téměř každý zamiluje zdejší víno. Austrálie je úžasná a vzrušující země plná příležitostí a nových zážitků.

 

HISTORIE

 

12 apoštolů

Dlouho předtím, než Austrálii prohlásili Britové za svou, toužili evropští objevitelé po bohatství z dosud neznámé země. Kontinent, který nakonec objevili, byl však již desítky tisíc let obydlen. Australští domorodci mají nejdelší souvislou kulturní historii na světě, jejíž počátky sahají až k době ledové. Je téměř jisté, že první člověk se zde objevil již před 70.000 lety. Pravděpodobně přicestoval z jihovýchodní Asie – a i když tehdy byla hladina moře o více než 50 metrů nižší, což znamená více souše mezi oběma světadíly, je obdivuhodné jakým způsobem překonali i tak dlouhou cestu přes moře. I když je dnes většina kontinentu poměrně vyprahlá, dříve zde byly rozsáhlé pralesy se spoustou jezer hemžících se rybami. Faunu tvořili dokonce i obří vačnatci jako například tři metry vysocí klokani a velicí, nelétaví ptáci. Na celém kontinentu existovalo pouze několik masožravých predátorů. Doba ledová skončila přibližně před 10.000 – 15.000 lety. Hladina moře dramaticky stoupla spolu s teplotou a velká část kontinentu byla zaplavena. Mnoho jezer vyschlo a vznikly první pouště. Přibližně před 5.000 lety se hladina moře stabilizovala a pobřeží kontinentu začala být hustěji osidlována.

Kapitán James Cook je s velkou slávou spjat s objevením Austrálie, ale právě Portugalci byli pravděpodobně prvními Evropany, kteří tuto zemi spatřili. Dále zde byli holandští mořeplavci, kteří objevili dnešní Tasmánii a Nový Zéland. Tento chmurný kontinent skončil v zapomnění až  v roce 1768, kdy byl kapitán James Cook vyslán na vědeckou výpravu na Tahiti. Při dalších průzkumných plavbách těžce poškodil loď a byl nucen usadit se na neznámém kontinentu, kde on a jeho posádka strávili půl roku opravami lodě a navazováním kontaktů s původními obyvateli. Cook zde vztyčil britskou vlajku ve jménu krále George III. Cook byl důmyslný, inteligentní a populární, je považován za jednoho z největších a nejvýznamnějších objevitelů všech dob. Jeho zápisky z cest jsou napínavým a zajímavým čtením i dodnes.

 

S následující revolucí v Americe již Velká Británie nebyla schopna převážet do těchto míst trestance. Řešení pro přeplněné věznice však bylo rychle nalezeno. Během dvou let připlula k australským břehům první britská flotila s vězni pod velením kapitána Arthura Philipa, který se stal prvním guvernérem nové britské kolonie. Pro většinu nových obyvatel byla nehostinná krajina krutým a děsivým místem. Pod vojenskou krutovládou zde vězni neměli lehký život, ztěžovaný  navíc neustálou potravinovou závislostí na lodním zásobování z Evropy. Časté pohromy na moři způsobily celých 16 let trpění a hladovění, než zde vzniklo samostatné zemědělství. V roce 1790 dorazila druhá královská flotila a populace nových obyvatel na kontinentu se rozrostla na 4.000. Vězni byli stále spoutáni řetězy a trpěli v krutých a nelidských podmínkách, když stavěli nové silnice a budovy. Zdejší vláda lákala z Evropy nové osadníky. Později pod vedením nového guvernéra byla vězňům po odsloužení určité doby přiznána práva svobodného obyvatele.

Aboriginové - původní obyvatelé austrálie

Před britskou kolonizací bylo na kontinentu přes 300.000 původních obyvatel a přibližně 250 různých jazyků, lišícíůch se jeden od druhého tak jako angličtina od čínštiny. Jen Tasmánie měla svých osm jazyků. Postupně se rozšiřující kolonizací byli původní obyvatelé krutě vybíjeni a jejich práva byla silně potlačována. Australskou kulturu významně ovlivnila doba zlaté horečky v 19. století, která na kontinent přilákala i obyvatele z Číny. Austrálie také významně přispěla k výsledku první světové války, v níž plná pětina australských vojáků padla. Druhá světová válka, během níž sever Austrálie ohrožovali Japonci, posílila vztahy k Americe a za války ve Vietnamu navázala Austrálie důležité obchodní spojenectví s asijskými zeměmi. Od roku 1901 je Austrálie uznána jako stát, ale její oddaností a spoustou právních a kulturních vazeb zůstala věrna Velké Británii. Od počátku 20. století vznikly i různé zákony na ochranu původních obyvatel, ale až od roku 1972 získali stejná práva jako ostatní obyvatelé Austrálie. O tom, že závislost na Velké Británii není již tak významná, svědčí i Olympijské hry 2000 v Sydney.

 

KLIMA

 

Cradle Mountain

Australská roční období jsou protikladem pro Evropu a Severní Ameriku. V prosinci je horko a Australané tráví Vánoce na plážích, zatímco v červenci a srpnu je „zima“. Léto zde začíná v prosinci, podzim v březnu, zima v červnu a jaro v září. Na většině území Austrálie nejsou teplotní rozdíly příliš prudké, dokonce i v Melbourne, nejjižnějším větším městě na pevnině, je výjimkou, když rtuť teploměru dosáhne bodu mrazu. Jen obyvatelé Tasmánie, která je přece jen více na jihu, vědí, co je to zima. Postupem na sever se teplotní rozdíly snižují a v okolí Darwinu, monzunovém pásu, jsou již jen dvě roční období – horko a vlhko, a horko a sucho.

V horách na jihovýchodu země jsou v zimní sezóně výborné podmínky pro lyžování. Vnitrozemí je poměrně suché, horko a sucho přes den, v noci nevlídná zima. Zde je stručný přehled průměrných maximálních a minimálních teplot a množství dešťových srážek (pozn. uváděné teploty jsou průměrné, i v Melbourne je v létě spousta slunečných dnů s teplotami nad 40°C.)

 

Austrálie

  • Adelaide – od listopadu do března jsou maximální teploty od 26°C do 30°C, minima mohou dosáhnout až -10°C od června do srpna. Dešťové srážky jsou největší od května do září – 50 až 80mm za měsíc.

  • Alice Springs – maxima 30°C a více od října do března, minima 10°C a méně od května do září. Srážky jsou po celý rok minimální, od prosince do února je průměrné množství srážek 40mm za měsíc.

  • Brisbane – maxima se pohybují okolo 20°C po celý rok, od prosince do února dosahují 30°C, minima se pohybují okolo 10°C od června do září. Srážky jsou poměrně časté po celý rok, s více než 130mm za měsíc, převážně v období mezi prosincem a březnem.

  • Cairns – maxima jsou mezi 25°C až 33°C po celý rok, minima jsou zřídka pod 20°C. Množství srážek za měsíc nepřesahuje 100 mm od května do října (nejméně v červenci a srpnu), avšak od ledna do března dosahuje množství srážek za měsíc 400 až 450mm.

  • Canberra – maxima jsou v létě většinou mezi 25°C až 30°C, mezi květnem a říjnem dosahují téměř bodu mrazu. Množství srážek se obvykle pohybuje mezi 40 až 60mm za měsíc.

  • Darwin – teploty jsou po celý rok téměř stejné, s max. 30°C až 34°C a min. 19 až 26°C. Srážky jsou minimální od května do září, ale od prosince do března dosahují 250 až 380 mm za měsíc.

  • Hobart – maxima dosahují jen 20°C od prosince do března, a od dubna do listopadu klesají teploty na 10°C pod nulou. Srážky jsou stejné po celý rok, od 40 do 60 mm za měsíc.

  • Melbourne – maxima jsou od 20°C výše v období mezi říjnem a dubnem, minima 10°C a méně od května do října, srážky jsou téměř po celý rok stejné, od 50 do 60mm.

  • Perth – maxima jsou okolo 30°C od prosince do března, ale minima jsou zřídka až -10°C. Srážky jsou nejnižší od listopadu do března (20mm a méně) a největší od května do srpna (od 130 do 180mm).

  • Sydney – minima jsou obvykle nižší než 10°C jen uprostřed zimy. Letní maxima jsou okolo 25°C od prosince do března, srážky jsou mezi 75 a 130mm po celý rok.

PŘÍRODA

 

Devils Marbles

V Austrálii je více než 500 národních parků, v nichž se nacházejí deštné pralesy, rozsáhlé plochy pusté krajiny, písečné duny na pobřeží a dlouhá, členitá horská pásma. Obrovské plochy pouští pokrývají většinu střední a západní Austrálie. Kontrastem k tomuto řídce obydlenému území, které pokrývá více než 50% země, je úzká rovina úrodného, dobře zavlažovaného východního pobřeží, kde žije většina Australanů. Nad planinami, které se rozprostírají od lesů na jihu přes subtropické oblasti na severu, se zvedá Východní vysočina, táhnoucí se od poloostrova Cape York na severu až k ostrovu Tasmánie. Ve vyschlé krajině má mnoho australských řek vodu jen občas.

 

STÁTNÍ ZŘÍZENÍ, OBYVATELSTVO, EKONOMIKA, JAZYK

 

Austrálie je federací šesti států a dvou teritorií, úředním názvem „Commonwealth of Australia“, neboli Australský svaz. Vládní systém je založen na modelu Velké Británie. Federální parlament se skládá ze dvou komor, volených podle všeobecného volebního práva. Je zde senát a poslanecká sněmovna, přičemž předsedu vlády jmenuje generální guvernér, který je zástupcem britské královny jako svrchované vládkyně Austrálie. Každý stát má svou vlastní vládu. Hlavním městem Austrálie je Canberra. Stejně jako Washington v USA, i Canberra je samostatnou zemí – teritoriem (Australian Capital Territory). Austrálie má přibližně 18.000.000 obyvatel, původní obyvatelstvo tvoří asi 230.000. Ekonomika má přibližně 4% roční růst, stejně tak inflace se pohybuje okolo 4%. Úředním jazykem je angličtina, kterou se hovoří na celém kontinentu.

 

VSTUPNÍ FORMALITY

 

Austrálie

Všichni turisté musí mít víza. Pouze příslušníci Nového Zélandu jsou výjimkou, ale i oni obdrží při příjezdu zvláštní formu víza. Žádosti o víza jsou dostupná na australských ambasádách nebo v cestovních kancelářích, přičemž žádosti lze podat poštou, nebo osobně. Existuje několik druhů víz, záleží na důvodu návštěvy země.

 

Turistická víza se vydávají na australských konzulátech, většinou na určitou dobu pobytu -  tříměsíční, která jsou zdarma, a šestiměsíční za poplatek 35 dolarů. Vízum je platné rok od vydání. K žádosti o vízum je třeba předložit platný cestovní pas, a fotografii pasového formátu, stejně tak podepsané závazné prohlášení, že turista vlastní zpáteční letenku a dostatek peněžních prostředků.

Lze také žádat o vízum na dlouhý pobyt, na které lze do země vycestovat několikrát, nebo tzv. čtyřleté vízum, které povoluje až půlroční pobyt při každé návštěvě. Tato víza jsou zpoplatněna 35 dolary.

Prodloužení víza – maximální povolený pobyt je jeden rok, včetně prodloužení. Žádost o prodloužení se podává na imigračním úřadu v Austrálii. Vzhledem k době zpracování žádosti se doporučuje podat žádost přibližně měsíc před vypršením platnosti víza. Poplatek činí 135 dolarů, a i v případě že žádost bude zamítnuta, poplatek nebude vrácen.

Pokud turista přicestuje do Austrálie s 12-ti měsíčním pracovním vízem, může zde pracovat pouze uvedených 12 měsíců. Zaměstnání na běžné cestovní vízum je přísně zakázáno.

 

Clo: na většinu zboží dovezenou do Austrálie se clo nevztahuje v případě, že je jen pro vlastní potřebu a po ukončení pobytu návštěvníka nadále nesetrvá v zemi. Bez cla může turista dovézt litr alkoholu, 250 cigaret a zboží podléhající clu v hodnotě nejvýše 400 dolarů. Problémy mohou mít turisté dovážející zboží živočišného, nebo rostlinného původu, jako například slaměné klobouky. Taktéž zbraně jsou zde zakázány a je vyžadováno zvláštní povolení.

 

MĚNA, ORIENTAČNÍ CENY

 

Hobart - Salamanca market

Zdejší měnou je „australský dolar“, zavedený po roce 1966, kdy byla zrušena libra, šilinky a pence. Platí zde mince v hodnotách 5 centů, 10c, 20c, 50c, $1, $2 a bankovky $5, $10, $20, $50 a $100. Na dovoz ani vývoz měny nejsou žádná omezení, nelze vyvézt více než $5000 bez předchozího schválení. Jednou z možností, jak bezpečně zacházet s penězi, jsou cestovní šeky, které turistům proplatí většina bank. Téměř všude jsou také přijímány platební karty typu Visa, MasterCard, Diners Club a American Express. Případnou potřebu hotovosti zajišťuje rozsáhlá síť bankomatů, a to 24 hodin denně. V případě pobytu plánovaného na dobu delší jednoho měsíce, je ekonomicky výhodnější založit si účet s platební kartou přímo v Austrálii.

V porovnání s Amerikou, Kanadou a Evropou je Austrálie jak levnější, tak i dražší, záleží na komoditě. Ruční výroba, příp. dovoz, a navíc zpracovaný dovoz vyjde podstatně dráž. Více turisté zaplatí za oblečení, automobily. Na druhé straně potraviny mají vysokou kvalitu a poměrně nízkou cenu. Také ubytování má velmi přijatelné ceny. Nejvyšší náklady při cestování Austrálií pravděpodobně přinese doprava. Pokud turisté cestují ve skupině, vyplatí se ojetý automobil. V průměru mohou turisté očekávat výdaje pohybující se okolo $30 v případě, že vždy zvolí tu nejlevnější variantu, náročnější turisté vystačí z $50. Spropitné je zde také zavedeno. V dražších restaurantech je na turistovi, zda byl se službami dostatečně spokojen. Pokud ano, nechává se 10% z celkové útraty. Při použití taxi služby se spropitné zpravidla nenechává.

 

OTEVÍRACÍ DOBY, SVÁTKY

 

Sydney - letecký pohled

Většina obchodů zavírá v 17 – 17:30 hodin v pracovní dny a v 17 hodin o sobotách. Ve většině měst jsou dny s delší, tzv. „nákupní“ otevírací dobou do 21 – 21:30 hodin, a to většinou ve čtvrtek a/nebo pátek. Banky jsou otevřeny od 9:30 do 16 hodin od pondělí do čtvrtka, v pátek až do 17 hod, ve větších městech i déle. Samozřejmě že ve větších městech turisté najdou i obchody otevřené po celý týden a dlouho do noci, některé supermarkety mají dokonce 24-hodinovou otevírací dobu.

Vánoční sezóna od poloviny prosince do konce ledna je dobou dlouhých školních prázdnin a často obsazených hotelů. Veřejné svátky se liší stát od státu.

 

ČASOVÉ PÁSMO, ODLIŠNOSTI

 

Austrálie je rozdělena do tří časových pásem. Východní pásmo +7h, střední pásmo +8,5h, západní +9h. Napětí v zásuvkách je 220-240V a jsou odlišné od britských i amerických a evropských. Austrálie používá metrickou soustavu, benzín a mléko jsou prodávány po litrech, ovoce a zelenina po kilogramech, rychlosti jsou udávány v km/h. Všeobecně jsou však vzdálenosti uváděny v časové míře, než v kilometrech, např. Geelong je dvě hodiny jízdy daleko.

 

ZDRAVOTNÍ PÉČE A ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY

 

Austrálie

Austrálie je celkově velice bezpečnou a zdravou zemí, pokud vezmeme v úvahu že velká část země leží v tropickém pásmu. Tropické nemoci jako malárie a žlutá zimnice zde nejsou známy, případy nemocí jako cholery a tyfu se nevyskytují a ani některá onemocnění zvířat jako vzteklina, slintavka nebo kulhavka zde dosud nebyla zaznamenána. Pokud turisté během posledních 14 dnů nenavštívili infikovanou zemi (mezipřistání pro doplnění paliva se nepočítají), není třeba žádných očkování. Zdravotní péče v Austrálii je na prvotřídní úrovni a jen středně drahá. Běžná návštěva lékaře stojí v průměru $35.

Záchranná služba není zdarma a může turisty přijít velice draho, proto je třeba pečlivě uvážit zdravotní pojištění. Je třeba se ujistit, že daná pojistná smlouva zahrnuje i záchrannou službu, převoz helikoptérou a předčasný odlet domů pro turistu i spolucestujícího. Zdravotních středisek a doktorů není mnoho a jsou od sebe poměrně vzdáleni, proto je vhodné s sebou na delší výlety nosit základní vybavení jako např. aspirin, nůžky, obvaz apod. a naučit se základní výrazy pro identifikaci druhu zranění v anglickém jazyce.

Turisté by neměli podceňovat intenzitu slunečních paprsků, které mohou velmi vážně spálit pokožku i při oblačném počasí. Proto by turisté i při lehčím spálení či podráždění pokožky měli používat ochranný krém, nosit klobouk, a tričko s dlouhým rukávem a límcem. Lidé, kteří po dlouhé době opět přicestují do teplého podnebí, nepociťují žízeň v dostatečně míře a jejich organismy potřebují pár dnů na přizpůsobení. Zdravý dospělý člověk by měl denně vypít alespoň 4 litry tekutin denně, více pokud jsou vystaveni větší fyzické nebo psychické námaze. Voda je pitná ve všech městech, mimo ně je lepší se poradit. Vodu z řek je třeba vařit minimálně 10 minut.

 

Popálení – v tropickém pásu, na poušti nebo ve vyšších polohách je slunce velmi agresivní, a to i skrze mraky. Doporučuje se používat opalovací krém, a zvýšená péče o místa, která běžně lidé nevystavují prudkému slunci, jako např. nárty, chodidla, nos a rty.

 

Potničky – jedná se o svědivou vyrážku způsobenou zvýšením pocením v prudkém přechodu do horkého podnebí, kdy se lidské póry nestihnou přizpůsobit vyšší míře pocení. Než se tělo aklimatizuje, doporučuje se pobyt v klimatizovaném prostředí a časté sprchování.

 

Vyčerpání teplem – je často způsobeno dehydratací a nedostatkem solí a minerálů. Doporučuje se zůstat v chladnějších místech a ujistit se, že tělo má dostatek tekutin.

 

Úpal – může být velice vážné, v těch nejvážnějších případech může končit i smrtí. Je způsobeno selháním termoregulace lidského těla, jehož teplota nebezpečně stoupne. Většinou se dostavuje po dlouhém vystavení těla slunečním paprskům, nebo po konzumaci alkoholu na slunci. První příznaky jsou nevolnost, nedostatečné pocení a zvyšující se teplota (39-41st.). Při těchto příznacích je třeba přemístit postiženého pryč ze slunce, vysvléci a přikrýt mokrým ručníkem nebo prostěradlem.

 

 

V případě ohrožení života vytočte 000 – tento hovor je zdarma z jakéhokoliv telefonu. Operátor volajícího spojí s policií, záchrannou službou i s hasiči. Při pobytu v Austrálii je třeba dbát též zvýšené pozornosti na nebezpečné živočichy, jako např. hady, pavouky, krokodýly a medúzy, při řízení mohou být nebezpeční volně se pohybující klokani.

 

KULTURNÍ A SPORTOVNÍ VYŽITÍ

 

Austrálie

Při  cestování Austrálií existuje skutečně nepřeberné množství aktivit. Zde je jen krátký výčet, podrobnosti následují u jednotlivých států.

 

Lyže – Austrálie má vzkvétající lyžařský cestovní průmysl, který láká turisty z celého světa nádhernými sjezdovkami na hranici států Nový Jižní Wales a Victoria.

 

Surfing – všichni vášniví vyznavači tohoto sportu si tu přijdou na své.

 

Potápění – možnosti pro tuto aktivitu jsou na spoustě míst podél celého pobřeží, především pak podél Velkého předělového pohoří v Queenslandu. Je zde možnost využít potápění pod vedením jedné z potápěčských škol a získat tak certifikát během pobytu.

 

Jízda na koni – na severu Queenslandu je možné jezdit na koních po deštných pralesích, podél písečných dun nebo se brodit na pláži v moři. Místa, kde se dají půjčit koně k projížďkám, lze najít po celé zemi. Zajímavým zážitkem je i jízda na velbloudu.

 

Jízda na kole – jízdu na kole lze provozovat po celé Austrálii, jsou zde zřízené dlouhé a těžké cesty pro náročné a pro ty méně zdatné mnoho možností jednodenních výletů. Ve většině států lze nalézt spoustu stezek, cyklistických map a zařízení.

 

Ostatní aktivity – windsurfing, paragliding, rafting nebo let balónem jsou dalšími možnostmi jak využít volný čas.

 

Mt. Field National park - Russel Falls

Kam na výlet? V zemi tak veliké a rozmanité, jako je Austrálie, je možností trávení volného času skutečně velmi mnoho. Zajímavosti, které jednoho nadchnou, nemusí zajímat jiné, ale přesto jsou zde velmi krásná a zajímavá místa, která stojí za zmínku a každý si vybere, co ho skutečně baví a co se mu líbí.

V Queenslandu je Velké předělové pohoří s velikou možností vodních sportů. Sydney, hlavní město Nového Jižního Walesu a místo konání letních olympijských her 2000, je zkrátka jedno z nejúžasnějších míst, které touží poznat snad každý, kdo přicestuje do Austrálie. Turisté nevynechají příležitost vidět okouzlující pláže, deštné pralesy na severu, Alpy na jihu a neustále se rozvíjející město jako takové. Dalším z měst, které rozhodně stojí za návštěvu, je Melbourne, jež rozhodně nepostrádá kouzlo a šarm Austrálie. Při cestě dále na jih, do Tasmánie, procházejí turisté místy jako je např. Port Arthur, a jsou očarování krásou a kouzlem divoké přírody.

 

Ubytování – Austrálie je velmi dobře vybavena jak ubytovacími prostory pro mladé a méně náročné turisty, kempy a ubytovnami pro studenty, tak i příjemnými penziony, luxusními apartmány a hotely pro náročnější cestovatele.

 

Kam za zábavou? Ve všech větších městech lze najít kvalitně vybavené multiplexy kin se dvěma až deseti kinosály, menší města mají většinou jen jedno kino. Vstupné se pohybuje okolo $11, záleží na velikosti města a kina. Širokou škálu zábavních center, diskoték i těch nejexkluzivnějších klubů nabízí každé větší město. Hojně navštěvované jsou také městské hospůdky se svou vlastní živou hudbu, která příjemně podbarví atmosféru večera.

 

Suvenýry? Obchodníci lákají turisty na spousty věcí, které však rozhodně nestojí za nákup, jako například plastikové bumerangy, kýčovitá trička a popelníky s motivy domorodého umění. Obchody s tímto zbožím jsou snad v každém městě a tyto lacině vzhlížející suvenýry mají beztak většinou původ z Taiwanu nebo z Korey. Dobrou investicí je australský národní drahokam – opál, nádherný kámen k dostání ve většině obchodů se šperky. Ceny a kvalita zpracování se liší obchod od obchodu.

 

CESTOVÁNÍ AUSTRÁLIÍ

 

Austrálie - Jeep

Pro jízdní řády veškeré námořní a pozemní dopravy po Austrálii existuje publikace „Travel Times“, publikována dvakrát ročně a prodejná ve všech prodejnách tisku za přibližně $8.

Austrálie je tak velikou zemí, že pokud turista nemá spoustu volného času, a chce poznat celou zemi, musí využít letecké dopravy, která je zde opravdu hojně využívána. Pro podrobný přehled cen a jednotlivých slev je dobré zakoupit si výše zmíněnou publikaci. Přeprava autobusem patří mezi nejlevnější způsob dopravy, avšak samozřejmě na úkor času. Jistým kompromisem mezi oběma zmíněnými prostředky je železnice. Turisté mohou využít výhodných několikadenních jízdenek, se kterými lze bezstarostně cestovat po celé Austrálii, a to buď první třídou nebo turistickou. Jízdenka na osm dní cesty, která platí 60 dní, stojí přibližně $530/320 první/turistickou třídou a jízdenka na patnáct dní cesty s platností 90 dnů $750/475.

Stále více turistů si oblíbilo půjčování automobilů. Při skupině tří až čtyř osob se tato možnost již relativně vyplatí a nese s sebou spoustu výhod. Evropským řidičům však mohou působit jisté potíže tamní předpisy – jezdí se vlevo, velmi komplikované je dávání přednosti tramvajím a i takové přestupky jako jízda bez zapnutého bezpečnostního pásu jsou velmi tvrdě trestány, natož pak jízda pod vlivem alkoholu. Pro poznání blízkého okolí je výhodné půjčit si motocykl nebo kolo a velmi pěkné a romantické chvíle nabízí plavba lodí podél pobřeží.

 

 

 

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

 

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

webdesign: Jiří Částka, www.FotoBanka.net